Pages Menu
Categories Menu
Słodziki nie szkodzą

Słodziki nie szkodzą

Słodziki nie tylko nie szkodzą zdrowiu, ale wręcz pomagają w leczeniu cukrzycy i otyłości – twierdzą eksperci z Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Towarzystwa naukowe PTBO i PTD wydały wspólne oświadczenie w sprawie słodzików w odpowiedzi na brak wiarygodnych i rzetelnych informacji dotyczących stosowania tych substancji, a zarazem toczącą się w mediach dyskusję na temat ich rzekomej szkodliwości.

Według specjalistów, w większości przypadków to jedynie spekulacje. Doniesienia na temat rzekomego zwiększonego ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów u zwierząt, którym podawano sacharynę, aspartam i cyklaminian, nie znalazły potwierdzenia w badaniach przeprowadzonych na ludziach.

Proces oceny bezpieczeństwa niskokalorycznych substancji słodzących w Unii Europejskiej obejmuje choćby określenie ich wartości ADI (dopuszczalne dzienne spożycie). To taka ilość danej substancji, jaka może być przyjmowana przez całe życie, każdego dnia, bez niekorzystnego wpływu na stan zdrowia.

Badanie przeprowadzone na osobach, które codziennie stosują słodzik jako zamienniki zwykłego cukru, pokazało, że są one bezpieczne. ADI nie przekracza bowiem 25 proc. normy dla takich substancji jak: cyklaminian, 17 proc. dla acesulfamu, 11 proc. dla sacharyny, 7 proc. dla suklarozy i 5 proc. dla aspartamu.

PTBO i PTD rekomendują zastępowanie sacharozy niskokalorycznymi substancjami słodzącymi przez osoby z nadwagą i otyłością, szczególnie te, które mają rozpoznane zaburzenia gospodarki węglowodanowej (nieprawidłowa glikemia na czczo, nietolerancja glukozy, cukrzyca typu 2). Korzystne działanie słodzików na masę ciała dotyczy, w opinii ekspertów, także dzieci i młodzieży.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Zespół ds. Dodatków do Żywności i Składników Pokarmowych dopuszcza jedenaście niskokalorycznych substancji słodzących: acesulfam-K, aspartam, sól aspartam-acesulfam, cyklaminian, neohesperydyna DC, sacharyna, sukraloza, taumatyna, neotam, erytrytol oraz glikozydy stewiolowe.

(Źródło: zdrowie.gazeta.pl)

4.3/5 - (3 votes)