Pages Menu
Categories Menu
Cząsteczka PDX pomocna w cukrzycy typu 2

Cząsteczka PDX pomocna w cukrzycy typu 2

Cząsteczka PDX to naturalna substancja, która może pomóc w leczeniu osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Autorami tego odkrycia są naukowcy z Kanady.

PDX jest pochodną kwasu omega-3. Pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi. Mechanizm jej działania jest podobny do tego, który towarzyszy wzmożonej aktywności fizycznej. Badacze Université Laval w Quebec City opisują jej działanie na łamach „Nature Medicine”.

Czynnikami ryzyka cukrzycy typu 2 są otyłość, mała aktywność fizyczna i niewłaściwa dieta. Skłonność do tej choroby ma też podłoże genetyczne. Leczenie początkowo polega na modyfikacji diety, ograniczeniu wchłaniania glukozy i zwiększeniu aktywności fizycznej, z czasem konieczne okazuje się też wprowadzenie insuliny.

Wcześniejsze badania pokazywały, że wprowadzenie do diety kwasów omega-3 pomaga ograniczyć oporność na insulinę, związaną z dietą bogatą w nasycone kwasy tłuszczowe. Badacze z Université Laval pod kierunkiem prof. André Marette powiązali ten efekt z działaniem lipidu zwanego protektyną D1. W najnowszych badaniach odkryli zaś kolejną cząsteczkę o podobnym działaniu – protektynę DX (PDX).

Okazuje się, że PDX stymuluje wytwarzanie i uwalnianie w mięśniach białka – interleukiny 6 (IL-6). To proces, który towarzyszy również ćwiczeniom fizycznym. IL-6 kontroluje poziom glukozy na dwa sposoby: po pierwsze sygnalizuje wątrobie, by wstrzymała produkcję glukozy, po drugie zwiększa tempo zużywania glukozy w mięśniach. Badania na szczurach potwierdziły ten efekt, pokazały też, że u zwierząt pozbawionych genu kodującego IL-6 mechanizm ten praktycznie nie działa.

Są szanse, że wykorzystanie efektu związanego z podaniem PDX będzie dla pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2 nową, skuteczniejszą strategią terapii. Badacze z Quebec City podkreślają jednak, że sama cząsteczka nie zastąpi aktywności fizycznej. Ruch jest nam potrzebny ze względu na inne czynniki, choćby stan układu krążenia.

Autorzy odkrycia zgłosili wniosek patentowy dla terapeutycznego zastosowania cząsteczki PDX. W najbliższym czasie zamierzają dokładniej zbadać mechanizm jej działania.

4.5/5 - (2 votes)