Pages Menu
Categories Menu
Cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci

Coraz więcej dzieci choruje na cukrzycę typu 1. W ciągu 25 lat ich liczba wzrosła aż czterokrotnie. Zachorowalność dotyczy nie tylko dzieci w wieku wczesnoszkolnym czy przedszkolnym, ale również dzieci rocznych lub dwuletnich.

Cukrzyca typu 1 polega na całkowitym niszczeniu przez przeciwciała komórek beta trzustki, które odpowiadają za produkcję insuliny. Choroba ta w większości przypadków jest uwarunkowana genetycznie i dotyczy w szczególności dzieci.

Do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku ani terapii, które pozwoliłyby na wyleczenie cukrzycy typu 1 oraz zapobiegały jej powikłaniom. Chory może jedynie do końca życia przyjmować insulinę. Istnieją jednak metody, które mogą opóźnić pojawienie się lub spowolnić przebieg choroby.

Zdaniem prof. Małgorzaty Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dzieci z grupy ryzyka, czyli obciążone genetycznie, powinny od urodzenia m.in. przyjmować witaminę D i być długo karmione piersią. Trzeba je też systematycznie badać. Według ekspertki, z medycznego punktu widzenia ogromne znaczenie ma również to, czy dziecko zachoruje w wieku dwóch lat, czy na przykład piętnastu lat.

W ostatnich latach na rynku pojawiły się też leki, które mają zatrzymać trwający już proces wyniszczania komórek beta trzustki. – Pierwsze wyniki nie są aż takie, jak byśmy chcieli – przyznaje jednak prof. Myśliwiec. – Wskazują, że częściowo zatrzymujemy ten proces, ale tak naprawdę nie były to różnice istotne pomiędzy grupą pacjentów, którzy otrzymywali dany lek, czy też nie otrzymywali. Trzecią możliwą metodą leczenia zdiagnozowanej już cukrzycy jest ochrona prawidłowych komórek beta trzustki, które są jeszcze w organizmie.

– Być może tę metodę można by było przerzucić na tak zwaną prewencję wtórną, czyli wtedy, kiedy jeszcze jest proces tak zwany niemy klinicznie – wyjaśnia badaczka. Szacuje się, że wśród chorych na cukrzycę jest 8 proc. osób, które zmagają się z cukrzycą typu 1.

(Źródło: zdrowie.wieszjak.polki.pl)

Rate this post