Pages Menu
Categories Menu
Cukrzyca typów 1 i 2 ­powstaje tak samo

Cukrzyca typów 1 i 2 ­powstaje tak samo

Cukrzyca typu 1 i typu 2 jest wywoływana przez toksyczne zbitki amyliny, czyli hormonu wytwarzanego przez komórki beta wysp trzustkowych – twierdzą badacze z Uniwersytetów w Manchesterze i Auckland.

Wyniki 20-letnich nowozelandzkich badań sugerują, że obie postaci cukrzycy można spowolnić, a nawet odwrócić, podając leki zapobiegające tworzeniu zbitek amyliny.

Amylina jest uwalniania do krwi z wydzielaniem podstawowym insuliny, a także pod wpływem spożycia pokarmu. Hormon ten kontroluje wchłanianie pokarmu, spowalnia opróżnianie żołądka i wchłanianie glukozy z jelita cienkiego. Gdy wytwarzanie insuliny i amyliny jest zaburzone, poziom cukru we krwi rośnie, czego konsekwencją jest cukrzyca.

Część produkowanej amyliny może się gromadzić wokół komórek trzustki w postaci toksycznych zbitek. Efektem śmierci komórkowej jest zaś cukrzyca. O ile wcześniejsze badania prof. Gartha Coopera z Uniwersytetu w Manchesterze sugerowały, że tak wygląda patomechanizm cukrzycy typu 2, o tyle najnowsze studium dowodzi, że cukrzyca typu 1 rozwija się tak samo, tyle że zaczyna się we wcześniejszym etapie życia i szybciej postępuje. Dzieje się tak, ponieważ w trzustce dochodzi do szybszego odkładania amyliny.

Zespół prof. Coopera planuje w ciągu 2 lat przygotować leki do testów klinicznych. Farmaceutyki miałyby być badane na pacjentach z obydwoma typami cukrzycy.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

Rate this post