Pages Menu
Categories Menu
Arłukowicz nie chce narodowego programu walki z cukrzycą

Arłukowicz nie chce narodowego programu walki z cukrzycą

Minister zdrowia zdystansował się od pomysłu pacjentów i lekarzy w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o walce z cukrzycą. W jego opinii Polacy nie potrzebują kolejnego narodowego programu zdrowotnego.

Wśród narodowych programów zdrowotnych istnieją m.in. programy zwalczania raka, chorób serca i psychicznych. I to – jak informuje „Gazeta Wyborcza” – zdaniem Bartosza Arłukowicza wystarczy.

Tej opinii jednak nie podzielają specjaliści. Jak przekonują, dynamiczny wzrost zachorowań na cukrzycę wymusza konieczność zmiany podejścia do walki z tą chorobą. Aby zatrzymać trend wzrostowy, konieczna jest edukacja społeczeństwa na temat cukrzycy. To zadanie wymaga zaś wsparcia w postaci narodowego programu zwalczania cukrzycy i jej powikłań.

Prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, zainicjował stworzenie go w drodze ustawy obywatelskiej. Według niego, dedykowanie konkretnych środków z przeznaczeniem na określony cel może okazać się bardzo pomocne w walce z cukrzycą.

W projekcie ustawy zakłada się podniesienie poziomu wiedzy o cukrzycy i jej diagnostyce poprzez utworzenie krajowego rejestru chorych na cukrzycę, krajowego rejestru dzieci matek z cukrzycą ciążową oraz krajowego rejestru cukrzycy o podłożu genetycznym. Jednym z założeń projektu jest edukacja chorych poprzez utworzenie ogólnopolskiej sieci ośrodków edukacji w cukrzycy.

NFZ wydaje rocznie 247 mln zł na hospitalizację pacjentów z cukrzycą. Zarówno diabetolodzy, jak i sam Fundusz są zgodni co do tego, że wspomniane koszty wynikają z nieefektywnego systemu opieki nad chorymi.

Alicja Szewczyk, przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii zwraca uwagę, że osoby chore na cukrzycę muszą mieć wiedzę na temat żywienia i codziennego kontrolowania poziomu glikemii. Niestety, nawet w największych ośrodkach brakuje odpowiednio przeszkolonego personelu sprawującego opiekę nad takimi pacjentami.

Eksperci podkreślają, że bez zaangażowania pielęgniarek i edukatorów do opieki nad chorymi i upowszechniania profilaktyki w tym zakresie walka z cukrzycą jest skazana na porażkę.

Pod projektem ustawy obywatelskiej zebrano już ponad 1200 podpisów. Poparł go m.in. Lech Wałęsa oraz Lidia i Jerzy Owsiakowie.

(Źródło: rynek zdrowia.pl)

5/5 - (1 vote)