Pages Menu
Categories Menu
Cukrzyca – choroba XXI wieku

Cukrzyca – choroba XXI wieku

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących w Polsce chorób. Aż 3 miliony Polaków choruje na cukrzycę, z czego 1/3 z nich może o tym nie wiedzieć.

Cukrzyca objawia się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi, które w konsekwencji prowadzi do wystąpienia wielu poważnych schorzeń. Jej przyczyn może być kilka – w zależności od nich stosuje się różne schematy leczenia. W cukrzycy typu 1 pacjent otrzymuje insulinę we wstrzyknięciach, ponieważ organizm nie produkuje jej w wystarczającej ilości, bądź w ogóle. Cukrzyca typu 2 jest spowodowana jest niewrażliwością komórek na działanie insuliny – pacjenci otrzymują doustne leki przeciwcukrzycowe. Cukrzyca może również występować w przebiegu ciąży lub podczas przyjmowania różnego rodzaju leków. Jednak w takich sytuacjach cukrzyca jest najczęściej przejściowa.

Dieta w cukrzycy

Oprócz stosowania właściwej farmakoterapii, pacjenci powinni pamiętać o zachowaniu odpowiedniej diety, która pozwoli im wyregulować stężenie glukozy we krwi. Pacjenci, którzy nie są w stanie zbilansować odpowiednio diety, mogą wspomagać się preparatami o specjalnie dobranym składzie.

Zapobiegać schorzeniom

W przebiegu cukrzycy ważna jest prawidłowa ochrona naczyń krwionośnych, dzięki czemu można zapobiec rozwojowi różnych schorzeń towarzyszących (np. retinopatia, nefropatia czy stopa cukrzycowa). Działanie ochronne na drobne naczynia krwionośne wykazują: witamina C, która uszczelnia ściany naczyń, oraz związki antyoksydacyjne, które chronią przed działaniem wolnych rodników. Diabetycy powinni szczególnie dbać o prawidłowy stan narządu wzroku. Pomocne będą preparaty zawierające luteinę i zeaksantynę, które hamują degenerację plamki żółtej. Natomiast antocyjany pomagają w regeneracji rodopsyny, oraz wspomagają krążenie. Przy wyborze zestawu witamin i mikroelementów warto zwrócić uwagę na zawartość chromu, który uczestniczy w kontroli poziomu glukozy we krwi.

Aby zapobiegać rozwojowi stopy cukrzycowej należy pamiętać o właściwej higienie. Dodatkowo można stosować zewnętrznie preparaty pomagające utrzymać właściwe nawodnienie skóry oraz działające przeciwzapalnie i pobudzające mikrokrążenie.

5/5 - (1 vote)